Jeskyně v Mendipu

Téměř přesně do roka a do dne jsme si zopakovali výlet do podzemí Mendipu .

Začali jsme decentně začátečnickou, leč pěknou, jeskyní Goat Church.

V téhle populární díře byla téměř dopravní zácpa, takže jsme se přesunuli do blízké Pierre’s Pot, kde jsme sice byli poprvé, ale nijak nás neohromila, tak odtamtud není ani moc fotek.

Na rozdíl od loňského února, kdy bylo venku příjemných 15o C nad nulou a sluníčko svítilo o sto šest, bylo tentokrát tepleji pod zemí. Pokud se člověk ovšem dobrovolně nesprchoval v některém z vodopádů ve Swildon’s Hole. Když jsme na kost mokří klouzali po zmrzlých loukách a vtipkovali na téma, co se stane, když na nás jeskyňářské kombinézy zmrznou, přisadil si Ian historkou, jak jeho kamarádům mrzly mokré neoprény na těle poté, co se potápěli v jeskyních někde na Sibiři. Fuj, nemusíme mít úplně všechno a v tomhle ohledu jsme přece jen pořád totální měkoni.

Více fotek hledejte opět v naší galerii.

Mendip Caving

Almost exactly a year after our previous trip we have repeated our visit to Mendip caves. To start with we went into the notorious (but still nice) Goat Church cavern. Have you ever seen almost a traffic jam in a cave? It was a little crowded there so we moved next doors to Pierre’s Pot. Smaller, not so impressive – so there are not so many pictures from there.

It was also a bit chilly weather compared to the last year (with its plus 15o C and lots of sunshine). Therefore in the quite normal February conditions one is usually grateful for the stable cave temperature – unless you take the necessary shower in one or more of the waterfalls in Swildon’s Hole. Sliding on the ice covered fields back to the car and joking about what happens when the boiler suits freezes on you Ian narrated a story how his friends had their wetsuits really frozen on them after cave diving expedition in Siberia … No thanks, we really do not have to have everything.

For more photos visit our gallery.

5 thoughts on “Jeskyně v Mendipu

  1. You have really caught the atmosphere. I like the waterfall images and particularly the last-but-one here: Yellow suit, in that interface between day and darkness!

  2. Thanks for that Meurig. As we are not “real” cave photographers, we still have a lot to learn but I as well liked some of this year’s pictures. Just a comment to the “yellow suit” – actually it is not an interface between daylight and cave, it is Ian’s LED torch hidden behind a stone in a cave’s ceiling ;-). But I like colours of that one a lot.

Leave a Reply

Your email address will not be published.