Další Armagedon aneb „To víte, doba ledová, je doba ledová…“

Mamuti se nám tady sice ještě neprohánějí, ale místní obyvatelstvo je trpělivě vyhlíží, zabarikádováno za svými jednoduše zasklenými okny. Cože se tady stalo? Prostě napadl sníh, nic víc.

_47061196_greatbritainjpg

(Photo: NASA/GSFC, MODIS Rapid Response, 7.1.2010)

Jenže: většina Britů jezdí na velmi ojetých letních pneumatikách, funkčních pluhů je tu pět a půl, posypový materiál veškerý žádný – tzn. ani sůl ani písek, štěrk a podobně. Po nezvykle vydatné sněhové nadílce (= tady v Liverpoolu cca 20cm) a po (zatím) jednom týdnu, kdy se teploty nevyšplhaly nad nulu, jsou výsledkem všechny chodníky a vedlejší ulice pokryté důkladnou vrstvou čistého ledu, stále prakticky nefungující MHD, zavřené školy, obchody atd. Spousta lidí nemůže do práce – buď se tam opravdu nedostane (nejezdí hodně vlaků ani autobusů), anebo se bojí vystrčit nos před dům, má závěj před vjezdem do garáže či příliš zasněžené auto, bydlí na kopci nebo pod kopcem. To nejsou výmluvy, místní to vnímají jako drsnou realitu, která jim brání v běžném fungování.

Continue reading

Matěj, Petra a městské aglomerace

A máme tu poslední příspěvek o dobrodružstvích našich kamarádů v severní Anglii. Poté, co jsme je protáhli po spoustě zdejších kopců, se dožadovali také nějakého industriálu. Prý vypadá na našich fotkách moc pěkně a oni si jej také chtějí zdokumentovat. Jednotlivé lokace moc na samostatné příspěvky nevydají, takže vám je servírujeme takhle najednou, jako ochutnávku toho, co lze v Liverpoolu vidět.

IMG_7868

Continue reading

Sněhová nadílka

Již to proběhlo i českým tiskem, takže si nemůžeme dělat nárok na exkluzivní zpravodajství, nicméně i tak nelze odolat. Neuvěřitelné se totiž stalo skutkem a v Anglii nám sněží. Ještě neuvěřitelnější ale je, jaký chaos dovede pár centimetrů sněhu způsobit – jeden den sněhové kalamity spočítali na 3 miliardy liber. Je ale třeba vzít v úvahu skutečnost, že tato částka zahrnuje i sendviče, které si londýnští businessmani nekoupili k obědu poté, co museli zůstat celý den sedět doma atd.

Continue reading

Konec srandy?

Teď v sobotu 10.1.2009 se Liverpool oficiálně rozloučil s titulem European Capital of Culture ’08 a hromadně zaplakal nad poslední hromadou liber vyhozenou do vzduchu v podobě celkem pěkného ohňostroje nad Mersey. Rachejtle lítaly z lodí plujících po Mersey, až to chvilkami vypadalo spíš jako za bombardování ve druhé světové. A u toho přece nešlo nebýt, ne? (Mimochodem, prý jim ještě pár drobných na kulturu zbylo, takže se tady možná ještě něco zajímavého dít bude.)

Fotodokumentaci hledejte na http://mracek.me.uk/liverpool200901/

End of fun?

Liverpool said good bye to its status as European Capital of Culture ’08 this Saturday 10th January 2009. Let’s just hope that not all remaining cultural funds have been used to pay for the final fireworks and there is still something left in the pot for future events (as rumour says).

More photos can be found at http://mracek.me.uk/liverpool200901/

Organizování v anglickém duchu …

Už během jara 2008 jsme se v prvotním nadšení stali členy místního kajakářského klubu. Jak ale vyplynulo dodatečně, jeho seakajakářská sekce příliš velkou aktivitou neoplývá. Zatím jsme s nimi nikam na moře nevyrazili, protože jednoduše téměř žádný výlet za celou sezónu nenabízeli, případně ho na poslední chvíli zrušili. Nepočítáme eskymáky v bazénu – tam jsme aspoň párkrát několik dalších členů klubu viděli.

Continue reading