Beran

 

IMG_6148

Zemřel beze svědků.
Jeho rozklad se odehrává v tichu.
Žebry mu prorůstá tráva,
Vazy rozparuje pomalý déšť.
Ptáci ho na jaře rozebrali pro svá hnízda.
Rozteklý v bažinu,
Šťávy, plyny
Tekutiny, jež naplnily jezírko.
Jen nedlouho poté, co procházel se
Po Sedle jako mladý měsíc,
Stín vržený na bělající se Breconshire.

Modrá zvonků namísto očí.
Krátery lící čiší smrtelnost.
Z jeskyní lebky káně křičí,
A hojnost jehňátek bečí
Z Vějíře rohů.
Víc říjnu v něm než šípků růže
A trpkých trnek. Vítr skučí
Mu nosními kůstkami. Jantar
Jeho horizontálního oka
Je světlem jezírka, havranem
Na zimní obloze. Slunce, které hladí
Břicho káněte, když vznese se,
Bělí mu čelo. Maso
Zčernalé v spirále nozder,
A přece, něco z jeho přítomnosti v chodbách kostí
Sevřelo mi srdce.

Tato helma mohla by mi posloužit
Za nádobu na ostružiny a trnky, kdyby
Nebyla už černé plná,
Noc v jamkách po jeho očích.

Gillian Clarke

Další Armagedon aneb „To víte, doba ledová, je doba ledová…“

Mamuti se nám tady sice ještě neprohánějí, ale místní obyvatelstvo je trpělivě vyhlíží, zabarikádováno za svými jednoduše zasklenými okny. Cože se tady stalo? Prostě napadl sníh, nic víc.

_47061196_greatbritainjpg

(Photo: NASA/GSFC, MODIS Rapid Response, 7.1.2010)

Jenže: většina Britů jezdí na velmi ojetých letních pneumatikách, funkčních pluhů je tu pět a půl, posypový materiál veškerý žádný – tzn. ani sůl ani písek, štěrk a podobně. Po nezvykle vydatné sněhové nadílce (= tady v Liverpoolu cca 20cm) a po (zatím) jednom týdnu, kdy se teploty nevyšplhaly nad nulu, jsou výsledkem všechny chodníky a vedlejší ulice pokryté důkladnou vrstvou čistého ledu, stále prakticky nefungující MHD, zavřené školy, obchody atd. Spousta lidí nemůže do práce – buď se tam opravdu nedostane (nejezdí hodně vlaků ani autobusů), anebo se bojí vystrčit nos před dům, má závěj před vjezdem do garáže či příliš zasněžené auto, bydlí na kopci nebo pod kopcem. To nejsou výmluvy, místní to vnímají jako drsnou realitu, která jim brání v běžném fungování.

Continue reading

Edinburgh na jaře

Těsně před Velikonoci jsem jel do Edinburghu na konferenci British Nutrition Society. Konference to byla poměrně skromná (vlastně jen výroční schůze skotské sekce), ale vyskytlo se zde několik zajímavých lidí, se kterými jsem se opět rád potkal. Navíc to představovalo dobrou záminku, proč potom pokračovat dál na sever na prodloužený víkend ;-).

IMG_5960

Continue reading

Matěj, Petra a městské aglomerace

A máme tu poslední příspěvek o dobrodružstvích našich kamarádů v severní Anglii. Poté, co jsme je protáhli po spoustě zdejších kopců, se dožadovali také nějakého industriálu. Prý vypadá na našich fotkách moc pěkně a oni si jej také chtějí zdokumentovat. Jednotlivé lokace moc na samostatné příspěvky nevydají, takže vám je servírujeme takhle najednou, jako ochutnávku toho, co lze v Liverpoolu vidět.

IMG_7868

Continue reading

Sněhová nadílka

Již to proběhlo i českým tiskem, takže si nemůžeme dělat nárok na exkluzivní zpravodajství, nicméně i tak nelze odolat. Neuvěřitelné se totiž stalo skutkem a v Anglii nám sněží. Ještě neuvěřitelnější ale je, jaký chaos dovede pár centimetrů sněhu způsobit – jeden den sněhové kalamity spočítali na 3 miliardy liber. Je ale třeba vzít v úvahu skutečnost, že tato částka zahrnuje i sendviče, které si londýnští businessmani nekoupili k obědu poté, co museli zůstat celý den sedět doma atd.

Continue reading